Augustów – położenie i historia

Augustów znajduje się w północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim. Dokładniej rzecz ujmując leży on w zachodnim obszarze Równiny Augustowskiej nad rzeką Nettą. Wchodzi w skład Pojezierza Litewskiego i w jego okolicy znajduje się aż siedem jezior. Są to między innymi Necko, Białe, Rospuda Augustowska, Sajenek, Studzieniczne, Kalejty oraz Sajno. Niedaleko przepływa również rzeka Klonownica. Dużą ciekawostką jest, że jest to najkrótsza rzeka na świecie wpisana do księgi rekordów Guinessa.

Miasto otoczone jest z trzech stron Puszczą Augustowską (informacje na frazę Puszcza Augustowska na wikipedia.org). Jej większa część znajduje się na terenie Polski, zajmuje jednak jednocześnie pewien obszar Litwy i Białorusi. W pobliżu na terenie puszczy znajdziemy także Wigierski Park Narodowy. Augustów należy do Suwalszczyzny, czyli regionu, w którym mieszkańcy posługują się gwarą suwalską. Gwara ta jest zaliczana do dialektu mazowieckiego. Miasto możemy również zaliczyć do tak zwanego Euroregionu Niemen, czyli zawartego w 1997 roku porozumienia pomiędzy Polską, Litwą i Białorusią. W jego ramach wspomniane kraje współpracują ze sobą społecznie, gospodarczo i politycznie. Pierwotnie tereny Augustowa zamieszkiwali Jaćwingowie, jednak po ich pokonaniu okolice tej miejscowości wyludniły się i ten stan trwał aż do XV wieku. Wtedy ziemie ponownie zaczęły się zaludniać, wskutek ustanowionego pokoju mełneńskiego oraz ustalenia tam granic.

Istnieje legenda, według której Augustów zostało założone na pamiątkę pierwszej schadzki króla Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny. Pierwsza oficjalna wzmianka na temat miejscowości pochodzi z XV wieku a dokładniej z 1496 roku. Niedługo potem w 1526 roku powstała tutaj prowadzona przez Jana Radziwiłła karczma. Założył on ją tutaj głównie ze względu na dogodne położenie przy krzyżujących się szlakach handlowych z Litwy i Białorusi do Prus, Krakowa i Warszawy. Obecnie jest to miejscowość znana przede wszystkim ze znajdującego się w niej Kanału Augustowskiego, czyli najważniejszego tutejszego zabytku. Jest to jednak miasto wyjątkowo bogate w obiekty o wartości historycznej oraz turystycznej. Jest to także miejsce z dobrze przygotowaną strukturą noclegową (lista na frazę noclegi Augustów na meteor-turystyka.pl), dlatego też turyści z łatwością znajdą odpowiednie dla siebie pokoje. Augustów warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na jego piękną, historyczną zabudowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>