Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Miejscem, które warto odwiedzić będąc w Łodzi jest bez wątpienia Biała Fabryka, czyli budynek fabryczny Geyera, zlokalizowany przy głównej ulicy w Łodzi – Piotrkowskie 282. Biała Fabryka to tak naprawdę kompleks budynków, należący do grona jednych z najstarszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej. Budynki w stylu klasycystycznym zostały wybudowane w latach 1835-1837 i znajdowała się w nich pierwsza w mieście mechaniczna tkalnia i przędzalnia. Budynek fabryki składa się z czterech skrzydeł, wysokiego komina, dwóch wież kurzowych oraz dwóch wież ciśnień.

W roku 1955 budynek został przeznaczony na Muzeum Historii Włókiennictwa i przeprowadzono prace remontowe, które miały na celu zaadaptowanie budynku na nowe cele. Starano się przy tym zachować jak najwięcej z jego pierwotnej konstrukcji, co w dużej mierze się udało. Obecnie w budynku zlokalizowane jest Centralne Muzeum Włókiennictwa, gdzie można zwiedzić wystawy poświęcone historii włókiennictwa, technikom włókienniczym, tkaninom artystycznym, ludowym, przemysłowym, odzieży.
Wstęp do Muzeum jest płatny. Bilet normalny kosztuje 10 zł, bilet ulgowy 6 zł. Istnieje też możliwość zakupienia biletów w obniżonej cenie, dla posiadaczy Łódzkiej Karty Dużej Rodziny. W sobotę można za darmo zwiedzić wystawy stałe w Muzeum.

Łódź to miast niezwykłe, z barwną historią, fantastycznymi zabytkami, ciekawymi muzeami i intrygującymi wydarzeniami kulturalnymi. Jeśli chodzi zaś o jego przemysłową przeszłość, to jest to jedyne miasto w Polsce, w którym zachowało się tyle pięknych budynku fabrycznych. Dlatego też na krótszy lub dłuższy nocleg do Łodzi powinien wybrać każdy kto choć trochę interesuję się historią przemysłu na ziemiach polskich. Ale pewne jest, że również każdy „przeciętny” turysta, zachwyci się tym miastem i jego niezwykłym klimatem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>