Czaplinek i jego okolice

Na północno-zachodnim krańcu Polski, niedaleko wybrzeża bałtyckiego {wikipedia.org} leży Czaplinek. Warto o nim wspomnieć, ponieważ jest bardzo popularny wśród turystów. Wpływa na to między innymi dostosowana do ich potrzeb baza noclegowa {meteor-turystyka.pl}. Turysta z własnym namiotem znajdzie tu bez problemu pole do rozbicia go, rodziny mogą zakwaterować się na pokojach prywatnych lub w hotelach. Także pojedynczy wędrowcy nie będą mieć problemu ze znalezieniem sobie noclegu na kilka dni.

Będąc w okolicach rynku, nie można ominąć izby muzealnej, która jest przy nim położona. Mała powierzchnią, gromadzi jednak w sobie mnóstwo przedmiotów codziennego użytku dawnych mieszkańców Czaplinka. Izba nie jest typowym muzeum, bowiem różne przedmioty zostały tam ułożone bez wyraźnego planu, co tylko dodaje im wyjątkowości. W ich otoczeniu co jakiś czas odbywają się spotkania literackie czy malarskie, lub dyskusje z miejscowymi artystami. Bez wątpienia jest to miejsce, do którego powinien zajrzeć każdy turysta o „niespokojnej duszy”.

Spragnieni obcowania z bliska z jeszcze dawniejszą historią mogą zajrzeć do Sławogrodu. Jest to oryginalnie odtworzony gród słowiański. Od zwykłego skansenu odróżnia go to, że cały czas prowadzi się tam pokazową hodowlę zwierząt i uprawę ziół, z których są wyrabiane produkty według receptur jak najlepiej dopasowanych do słowiańskich oryginałów. Ponadto przy grodzie działa grupa pasjonatów, która cyklicznie organizuje różne wydarzenia, zarówno dla ogólnej publiczności, jak i dla konkretnych grup typu młodzież szkolna. Przedstawiają oni życie codzienne, uzbrojenie i organizację Słowian, a także templariuszy, którzy schronili się w Czaplinku po zniszczeniu ich struktur we Francji. Na terenach przy grodzisku można także poczuć emocje podczas paintballa. Wieczorami, na koniec imprez organizuje się ogniska. W pobliskim Bolegorzynie znajduje się jedyne w swoim rodzaju muzeum PGR. Przedstawia ono historię, która starszemu pokoleniu jest doskonale znana z własnych doświadczeń, ale dla młodszych może to być ciekawe przeżycie. W muzeum zgromadzono wszystkie sprzęty, jakich używali rolnicy w czasach PRL do uprawy ziemi. Nie brakuje także pamiątek, mówiących o charakterze tamtych czasów, takich jak portrety przywódców komunistycznych, transparenty czy puchary i odznaczenia, jakie PGR zdobywał na różnego rodzaju wystawach i konkursach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>