Folklor w Szczyrku

Każde polskie miasteczko ma swój niepowtarzalny styl, tradycję oraz związany z nim folklor. Tutaj zachodzi pewna paradoksalna zależność – im mniejsze miasteczko, tym bardziej charakterystyczny folklor i silniejszy związek z tradycją. Nie dziwi więc, że restauracje, hotele i noclegi Szczyrku w swojej architekturze i wyposażeniu nawiązują do historii miasta i jego charakterystycznej tradycji.

Szczyrkowski folklor czołowo reprezentuje zespół Ondraszek. Jest to jeden z pierwszych zespołów w mieście. powstał on w połowie lat 60-tych XX wieku. Do tej pory godnie reprezentował miasto i nadal to robi prezentując nietypowe brzmienie piosenek i charakterystyczny ludowy taniec. Jest to element, który bardzo przypada do gustu przyjezdnym wczasowiczom. Jest to oczywiście idea i tradycja, jednak również promocja miasta. Zespół gra koncerty w całej Polsce i reprezentuje Szczyrk podczas imprez, dożynek i różnych małych festiwali. Środki na utrzymanie zespołu zapewnia Ośrodek Kultury w Szczyrku, który również udostępnił część budynku na potrzeby zespołu.

Jeżeli chodzi i repertuar to jest on podzielony na trzy kategorie wiekowe. Najmłodsi artyści noszą nazwę Małych Ondraszek. Mają oni swojego kierownika artystycznego oraz choreografa. Zespół daje koncerty i zdobywa wysokie miejsca na konkursach i festiwalach muzyki ludowej w całej Polsce. Ostatnimi czasu zespół wyjeżdża nawet za granicę, aby tam dawać koncerty i promować miasto. Organizacja nie boi się mediów – występują również w telewizji oraz nagrywają radiowe programy. Zespół nawiązuje do tradycji góralskiej, czasami również prócz tańca i śpiewu prezentuje inscenizacje okazujące polska tradycje i tutejszy folklor w humorystycznej oprawie.

Najważniejszą inscenizacja, która idealnie oddaje tutejszy styl i tradycje jest "Ognisko na Jakuba" – ukazane są tutaj rytuały i obrzędy związane z tym wydarzeniem. Szczyrkowianie są bardzo silnie związani ze swoją historią i tradycją, dlatego każdy mieszkaniec charakteryzuje się dużą świadomością swojego pochodzenia. Kiedyś była to tylko tradycja. Teraz jest to również zagranie gospodarcze, które promuje miasto, daje rozwój i zysk szczyrkowskim noclegom, hotelom i restauracjom. Miasto w dzisiejszych czasach musi się promować, jeżeli chce utrzymać się na turystycznym rynku. Należy umieć połączyć świadomość tradycji oraz związane z nią idee z promowaniem miasta, aby na siebie zarabiało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>