Grodzisko w Radomiu

Radom to miasto, które często wywołuje ironiczny uśmiech. Jest to spowodowane stereotypowym myśleniem i szufladkowaniem – internetowe memy, dowcipy i legendy krążące o współczesnym Radomiu są często powielane. Jednak jest to trochę niesprawiedliwe, ponieważ to naprawdę fajne miasto z tanią bazą noclegową oraz przyjemnymi (może trochę specyficznymi) ludźmi.

Miasto obfituje w wiele ciekawych miejsc, zarówno historycznych jak i czysto architektonicznych. Jak najszybciej zamazać stereotypowe myślenie o Radomiu? Najlepiej jest odwiedzić Grodzisko Piotrówka – całkiem nośna nazwa. Jest to część turystycznego szlaku, w którym ujęte są zabytki miasta. Grodzisko zbudowano z racji pobudek militarnych i strategicznych. Było ono niezbędne do strzeżenia miasta na terenach bagnistych. Dodatkowym argumentem przy budowie były aspekty społeczne i gospodarcze. W tamtych czasach miasto leżało na przecięciu kilku ważnych szlaków komunikacyjnych i handlowych Europy, dlatego też kwestia bezpieczeństwa i dbania o zasoby była wartością priorytetową. Dbano o bezpieczeństwo miasta i jego zasobów. Pierwszy radomski gród miał szerokość 90 metrów, czyli był dość mały. Jednak właśnie o to chodziło, aby udało się skumulować wszystko w jak najmniejszej powierzchni. Łatwiej było taki obiekt obronić. W miarę upływu czasu był on rozbudowywany, aż osiągnął w XI wieku powierzchnię prawie dwóch hektarów. Wokół zbudowano fosę, a pierścień wału miał ponad 10 metrów szerokości. W okolicach Radomia było jeszcze kilka osad – dzieliły się one na kategorie gospodarcze. Były osady rolnicze, handlowe i produkcyjne, w których znajdowały się miejsca do wytopu żelaza. Osadę rolniczą nawiedziła powódź, dlatego też została ona przeniesiona. Nie ma tutaj zbyt dużej ilości śladów z osad wczesnego średniowiecza, jednak kilka ciekawych rzeczy udało się odnaleźć. Dziś możemy oglądać to miejsce i podziwiać zaradność ówczesnych ludzi w dbaniu o ich dobytek oraz samą organizację życia i dbanie o bezpieczeństwo.

Radom jako miejsce wypoczynku na pewno nikogo nie rozczaruje. Szeroki wachlarz miejsc noclegowych (Radom – spis) sprawia, że każdy znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejsce do spania. Radom zaprasza i oferuje liczne hotele, hostele, pensjonaty czy kwatery prywatne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>