W pobliżu Dąbek – Zamek Książąt Pomorskich

Dąbki i okolice oferują szereg ciekawych atrakcji. Każdy turysta – ten starszy i ten młodszy – znajdzie tutaj coś dla siebie. Koneserom historii i osobom, które lubią zwiedzać, proponujemy odwiedzić Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie. Zamek Książąt Pomorskich został wzniesiony w połowie XIV wieku. Co ciekawe, zamek wybudowany został dosyć szybko, bo w ciągu dwudziestu lat czynnie już można było z niego korzystać. Jego wielkość i okazałość a także fakt, iż zamieszkiwali tam książęta wpłynął na jego ówczesną i współczesną nazwę – nazwany został Zamkiem Książąt Pomorskich. W czasach gotyckich rozbudowywany był przez kolejnych jego gospodarzy. Pierwotnie budowla zabezpieczona była od strony północy i południa. Zawierał wysoką na ponad 22 metry wieżę obronną. Następni właściciele zdecydowali się rozbudowywać zamek tak, aby był w stanie odeprzeć ataki ze strony wschodniej i zachodniej. Dodane zostały skrzydła, które zwiększały możliwości obronne i jednocześnie dawały przestrzeń dla powiększającego się wciąż dworu. Prace adaptacyjne rozpoczęły się dosyć późno, bo dopiero w roku 1929. Początkowo czynności te miały za zadanie przygotować Zamek Książąt Pomorskich do pełnienia funkcji muzeum. Rozpoczęto odnawianie zamku bez porozumienia z archeologami. Po zakończeniu drugiej wojny światowej, podczas której na szczęście budowla nie została uszkodzona, prace remontowe odbyły się tym razem już po konsultacjach z archeologami oraz konserwatorami zabytków.

W muzeum tym wczasowicze zobaczyć mogą zabytki sztuki ludowej, wystawę sztuki sakralnej czy tamtejsze rzeźby drewniane. Znajduje się tu także wystawa współczesnych artystów. Trzeba pamiętać jednak, żeby nie zwracać uwagi tylko i wyłącznie na przedstawiane w zamku eksponaty. Praktycznie cały zamek jest jednym wielkim zabytkiem, a odrestaurowane pokoje przenoszą nas w niecodzienny klimat nawiązujący do wieków średnich. Jest to zatem wymarzone miejsce dla osób ceniących historię, lubiące klimat rycerski i czasy gotyckie. Fani gratek historycznych miejsca noclegowe po przystępnej cenie wynająć mogą przede wszystkim w Dąbkach (różne warianty noclegowe dostępne na: www.meteor-turystyka.pl/noclegi,dabki,0.html). Nie tylko dlatego, że Dąbki są wyposażone w bardzo dobrą bazą noclegową, ale również ze względu na to, że są bardzo dobrze położone, skąd jest stosunkowo blisko do różnych atrakcji historycznych.

Jedna myśl na temat “W pobliżu Dąbek – Zamek Książąt Pomorskich”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>