Krzyżowa na początek przygody z górskimi szlakami

Nazwa Krzyżowej w Beskidzie Żywieckim pochodzi od drogi krzyżowej na tym terenie, nieopodal której zaczęto budowanie osady. Położona na wysokości ok. 800 metrów n.p.m. Krzyżowa, to niewielka miejscowość, w której znajduje się skromna baza noclegowa dla turystów [więcej na ], chcących skorzystać z rozpoczynających się tutaj szlaków górskich: żółtego, prowadzącego przez Wierch Jabłonki i Przyborowiec oraz czarnego – wiodącego na Halę Miziową.

Historia Krzyżowej
Historia Krzyżowej sięga okresu średniowiecza, a jej nazwa pochodzi od nazwiska Krzyżowskich – dawnych właścicieli wsi. Biegł tędy szlak handlowy na Słowację i Węgry, a wieś w swojej historii bywała samodzielną gminą, miała więc dużo większe znaczenie niż inne miejscowości w tym rejonie.

Dzięki położeniu w rejonie Beskidu Żywieckiego, drugiego co do wysokości po Tatrach pasma górskiego w Polsce, Krzyżowa cieszy się dużą popularnością wśród wielbicieli wędrówek po górskich szlakach. Niedaleko stąd do granicy ze Słowacją, to także raj dla osób lubiących sporty zimowe, korzystających z dynamicznie rozwijających się ośrodków narciarskich w Beskidzie. Można tu bowiem znaleźć bardzo dobrze przygotowane trasy zjazdowe i infrastrukturę gotową na przyjęcie turystów i wielbicieli białego szaleństwa na górskich szlakach, m.in. na Pilsku [więcej na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pilsko] – drugim najwyższym polskim szczycie po Kasprowym Wierchu, przygotowanym dla narciarzy zjazdowych. Ciekawostką jest fakt, że w niektórych latach można było tutaj uprawiać narciarstwo nawet do czerwca.

Dla osób nieprzepadających za narciarstwem, tereny wokół Krzyżowej to dobre miejsce na spędzenie także spokojnego urlopu w lecie lub wczesną jesienią. Można tutaj skorzystać z tras rowerowych oraz wspomnianych już szlaków górskich, które pozwalają na sprawdzenie swojej wytrzymałości fizycznej osobom mniej i bardziej zaawansowanym w tego typu aktywnościach. Krzyżowa i pobliskie jej Korbielowo słyną też z doskonale zorganizowanych, atrakcyjnych zimowych kuligów, które pozwalają poczuć się przez chwilę jak w prawdziwej śnieżnej bajce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>