Muzeum Piekarnictwa i Cukiernictwa w Ustce

W samym centrum Ustki, na ulicy Marynarki Polskiej 49 mieści się budynek Muzeum Piekarnictwa i Cukiernictwa. Stworzone zostało ono przez cukiernika i piekarza usteckiego nazwiskiem Brzóska. Wszystko jednak zaczęło się od założenia w roku 1945 przez niego piekarni, która otwarta jest do dnia dzisiejszego. Praca ta tak wciągnęła Pana Eugeniusza, że postanowił podzielić się jej namiastką i tak wpadł na pomysł otwarcia muzeum. Jeśli miłość do jedzenia masz we krwi, a czujesz, że musisz uzupełnić swoja wiedzę na temat przebiegu powstawania chleba i innych wyrobów, to koniecznie odwiedź Muzeum Piekarnictwa i Cukiernictwa w Ustce. Już na początku sezonu rezerwuj hotel dzięki ciągle uzupełnianej bazie: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,ustka,0.html

Niewątpliwie trzeba podkreślić fakt, iż muzeum to należało do grona pionierów tego typu w Polsce, a już na pewno było i nadal jest jedynym muzeum piekarniczym na Pomorzu.

W jego ofercie doszukamy się możliwości uczestniczenia w procesie wytwarzania pieczywa zarówno metodami stosowanymi obecnie, jak tymi, którymi posługiwano się we wcześniejszych latach. Jeśli chodzi o unikatowe eksponaty prym wiedzie najbardziej wysłużony, a zarazem najstarszy, stół służący do tworzenia ciasta piernikowego. Pan Brzóska przekonuje, by obejrzeć także eksponaty takie jak chociażby: przeróżne formy na ciasteczka, stepy, lodówkę działającą bez wykorzystania prądu, gofrownice, a nawet zdjęcia i kartki pocztowe. Istnieje również możliwość obejrzenia sensu multimedialnego dotyczącego muzeum, a także piekarnictwa.

Na zakończenie wędrówki po muzeum, zapoznaniu się z tajnikami piekarnictwa oraz obejrzeniu ciekawych eksponatów każdy zwiedzający ma możliwość złożenia indywidualnego wpisu do wystawionej księgi pamiątkowej. Wstęp do powyższego obiektu wynosi 4 złote w przypadku biletu ulgowego, bilet normalny natomiast kosztuje 6 złotych.

Po wizycie w Muzeum Piekarnictwa i Cukiernictwa poleca się również wizytę w ciągle wspaniale prosperującej piekarni, gdzie sprzedawane są wypiekane od lat smakołyki. Dodatkowo można usiąść w kawiarni i delektować się równie aromatyczną kawą.

Jedna myśl na temat “Muzeum Piekarnictwa i Cukiernictwa w Ustce”

  1. Najpyszniejsze drożdżówki na świecie. Nigdzie nie jedliśmy lepszych niż w tej kawiarni. Jeśli ktoś jest w Ustce to muzeum jest obowiązkowe, zwłaszcza dla łasuchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>