Uherce Mineralne – ciekawe zabytki

Uherce Mineralne to mała miejscowość położona w Kotlinie Uherczańskiej u podnóża Żukowa nad rzeką Olszanką. Miasto to jest często obiektem jednodniowych wypadów dzięki ciekawej lokalizacji, ponieważ znajduje się na trasie obwodnicy bieszczadzkiej i przy linii kolejowej – Zagórz-Krościenko-Chyrów. Jednak warto w tym miejscu spędzić trochę dłuższe wakacje, bo jest to jedna z najstarszych bieszczadzkich miejscowości i posiada bardzo bogatą historię. Znajduje się tu mnóstwo zabytków, ale również przepiękna przyroda.

Będąc w Uhercach obowiązkiem każdego turysty jest zobaczenie barokowego kościoła parafialnego, który pochodzi z 1757 roku i jest punktem charakterystycznym tego miasta. Budynek ma odnowione wnętrze, posiada wolnostojącą dzwonnicę i jest otoczony przepięknym murem obronnym, w którym są umieszczone otwory strzelnicze. Budynek zaprojektował i był jego budowniczym Gotfryd Hoffman, pochodzący ze Śląska. To dzięki niemu kościół posiada cechy charakterystyczne dla późnego baroku na Śląsku. W rzucie poziomym można zauważyć idealną symetrię układu, oś przechodzi przez dzwonnicę, kościół i środek muru obronnego. Malowidła najpierw zostały wykonane w XVIII wieku, a później przemalowane w 1901 roku przez Jana Tabińskiego. Wyposażenie wnętrza jest jednak oryginalne i pochodzi z późnego baroku, z około XVIII wieku.

Również przepięknym przykładem architektury w Uhercach jest Dwór obronny Herburtów, który pochodzi z II połowy XVI wieku, a więc jest jeszcze starszy niż kościół. Niestety w 1830 roku budynek został zaatakowany przez pożar. Bardzo szybko został jednak odbudowany – dodano do niego wówczas dębowy parkiet z arabeskowymi wzorami, które pochodziły z zamku w Laszkach Murowanych. Dojście do dworu nie stanowi żadnego problemu. Zwiedzanie tego dworu najłatwiej jest połączyć z obejrzeniem wpierw wyżej wymienionego kościoła parafialnego, ponieważ oba obiekty znajdują się w pobliżu.

Jeśli chodzi o bazę noclegową to jest ona znakomicie rozwinięta. Noclegi można zarezerwować choćby przez internet. Wystarczy w polu wyszukiwarki wpisać hasło: "noclegi Uherce Mineralne", a otrzymamy sporo opcji do wyboru. Miejscowość oferuje miejsca do spania w licznych hostelach, pensjonatach, kwaterach prywatnych czy popularnych na tych terenach agroturystykach.

Jedna myśl na temat “Uherce Mineralne – ciekawe zabytki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>