Ustroń – miasto pomiędzy dwoma szczytami

Ustroń jest jednym z typowo turystycznych miast wchodzących w skład Beskidzkiej Piątki. To właśnie w związku ze swoim położeniem i walorami turystycznymi, miasto to cechuje doskonale przygotowana baza noclegowa i regionalne zaplecze kulinarne. Posiadając doskonale przygotowaną bazę noclegową jest w stanie zaoferować każdemu turyście wygodne noclegi. Wizytówką miasta Ustroń jest mnóstwo rzeczy, jednak na widokówkach najczęściej pojawia się wizerunek góry Czantorii. Jest to najwyższy szczyt w tej części Beskidu, górujący nad samym miasteczkiem. Miłośnicy górskiej przyrody z pewnością zachwycą się okolicznymi górskimi lasami, a po wyprawie którymś ze szlaków mogą urządzić sobie piknik na trawiastych polanach. Do pewnej wysokości Czantorii można dostać się kolejką krzesełkową, z której rozciąga się piękny pejzaż na tą niesamowitą górę Beskidu Śląskiego i na urokliwy Ustroń. Sam szczyt Czantorii jest jednak najlepszym punktem widokowym – mamy stąd piękny widok na pobliskie miasta, całe pasmo Beskidu Śląskiego oraz na część rzeki Wisły, która w tym odcinku jest położona między wiecznie zielonymi iglastymi lasami. Przez Czantorię biegnie mnóstwo szlaków turystycznych, zarówno te krótsze i bardziej bezpieczne, jak i długie trasy dla wprawionych wędrowców. Będąc w Ustroniu, należy koniecznie wybrać się na wyprawę chociaż jedną z owych tras.

Drugim ze szczytów z widokiem na Ustroń jest Równica, nieco mniejsza, mniej stroma, jednak podobnie urzekająca co jej starsza siostra Czantoria. Na południowej stronie Równicy położono ośrodek sanatoryjny. Panuje tutaj wyjątkowy górski klimat, co czuć od pierwszych chwil pobytu w tym właśnie ośrodku. Dostać się można tutaj na dwa sposoby. Pierwszy z nich jest polecany dla osób, które w góry wybrały się głównie w celu pieszych, krajobrazowych wycieczek. Szlaki prowadzą zwykle z Ustronia, ale można stąd się wybrać i do pobliskich miasteczek. Warto wspomnieć, że Równica została uhonorowana objęciem na liście punktów Głównego Szlaku Beskidzkiego. Jeżeli marzy nam się nocleg w samych górach, na jednym ze stoków – nic trudnego. Położone jest tutaj schronisko, działające praktycznie nieprzerwanie od lat dwudziestych ubiegłego wieku i można nawet powiedzieć, że na przestrzeni tych wszystkich lat swojej działalności liczba turystów chętnych na nocleg właśnie tutaj jest cały czas na stałym, bardzo wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>