Węgierska Górka – folwark Komorowskiego

Legenda opowiada, że rozprawa sądowa, która rozstrzygała spór miedzy Polską, a Węgrami o te tereny miała miejsce na górce, gdzie Węgrzy klęczeli. Bardzo żywa jest jeszcze opowieść o romansie króla Kazimierza Jagiellończyka z cyganką z Milówki. Było to wówczas, gdy król bawił w Żywcu uciekając przed Szwedami. Podobno król spotykał się z ukochaną na górce i od tego powstała nazwa Węgierska Górka. Do dziś w herbie Milówki widnieje serce przebite strzałą prawdopodobnie na pamiątkę tamtych wydarzeń.

Ciekawa jest również historia podana przez Zofię Rączka, która została odnotowana w kronice parafialnej Franciszka Augustina. Podobno na początku XIII wieku teren Żywiecczyzny należał do węgierskiej rodziny Turzonów, którzy poszukiwali minerałów na Grojcu oraz na terenach Węgierskiej Górki. Historia mówi jednak troszkę inaczej. W drugiej połowie XVI wieku na terenie Żywiecczyzny zaczęły pojawiać się folwarki. Pierwszy z nich powstał na terenie Sporysza w latach 1566-1568. Krzysztof Komorowski wykupił wtedy od mieszczan ziemię, a miejscowych chłopów przeniósł na górę Grojec. Mikołaj Komorowski objął te tereny swoimi rządami w 1608 roku. Założył kolejne folwarki na terenie Lipowej, Jeleśni i Starego Żywca. Później powstał folwark, który nazwano Węgierską Górką. Nie wiemy jednak kiedy dokładnie został założony, ale na pewno miało to miejsce przed 1622 rokiem. Wówczas doszło do napadu zbójnickiego, podczas którego ucierpiał między innymi interesujący nas folwark. Podczas tworzenia folwarków Komorowski stosował rugi wobec chłopów. Siłą zostali przenoszeni na inne, mniej urodzajne grunty. Gospodarstwo, które miało się dzięki temu rozwinąć oznaczało dla Mikołaja Komorowskiego kolejne dochody. Również Węgierska Górka miała być nowo powstałym gospodarstwem rolnym nastawionym na produkcję towarów rolnych i hodowlę. Chłopi obarczeni byli szeregiem powinności.

Węgierska Górka to miejscowość o interesującej historii. Watro tu przyjechać i zatrzymać się na dłużej. Miejscowość oferuje bogatą bazę noclegową i gastronomiczną. Węgierska Górka noclegi udostępnia w pensjonatach, hostelach czy kwaterach prywatnych. Każdy zainteresowany na pewno znajdzie opcję odpowiednią dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>